Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Monika C. 2019-08-22 14:15:13
Autor zdjęcia/źródło: Uczymy dziecko myć zęby, mat. prasowe firmy
Zdrowie dziecięcych zębów zależy nie tylko od odziedziczonych genów, ale też od prawidłowej diety i dobrych nawyków pielęgnacyjnych. Im wcześniej rodzice zaczną wyrabiać w dzieciach nawyk prawidłowej higieny jamy ustnej, tym szybciej się utrwali, a mycie zębów przez dzieci stanie się oczywiste i przyjemne. Jak skutecznie nauczyć dziecko regularnego i prawidłowego mycia zębów?
To jedno z najczęściej zadawanych przez rodziców pytań. Odpowiedź jest jedna: jak najwcześniej!
Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne można już wykonywać nawet u kilkutygodniowego maluszka. Sprawdźcie, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej u niemowlaka, dziecka, które skończyło rok oraz w wieku szkolnym.
Higienę jamy ustnej niemowlaka najlepiej jest zacząć już w pierwszych tygodniach jego życia, czyli zanim jeszcze pojawi się pierwszy ząbek. Wtedy, po karmieniu najlepiej jest przemywać dziąsła czystym, jałowym gazikiem, zmoczonym w ciepłej i przegotowanej wodzie. Dokładne czyszczenie buzi niemowlaka jest szczególnie ważne przed snem – po ostatnim karmieniu, by zapobiegać namnażaniu się bakterii w buzi dziecka.
Później, gdy pojawią się pierwsze zęby, czyścimy je używając nakładek na palec połączonych ze szczoteczką do zębów lub korzystając z silikonowych szczoteczek, dedykowanych niemowlakom. Gdy ząbków jest więcej, można zacząć stosować tradycyjną szczoteczkę do zębów dla rocznego dziecka z oznaczeniem 0-2 (od zera do dwóch lat).
Nauka mycia zębów przez małe dziecko nie jest sprawą prostą. Wymaga sporo czasu i cierpliwości oraz dużego zaangażowania ze strony rodziców. Tylko jak to zrobić żeby dziecko się nie zniechęciło? Pierwsze próby mogą odbywać się poprzez zabawę, na przykład w czasie kąpieli. Pierwszym krokiem jest nauka prawidłowego trzymania szczoteczki w dłoni. Należy też pamiętać o dobraniu właściwej szczoteczki, dla rocznego (lub odrobinę starszego) dziecka, która ma małą główkę i miękkie włosie. Przy pierwszych próbach mycia ząbków świetnie sprawdzi się szczoteczka GUM Baby Monster.
Następnym etapem, który pozwoli wyrobić dziecku nawyk mycia zębów jest wspólne szczotkowanie zębów z rodzicem. Oprócz prawidłowego korzystania ze szczoteczki uczymy się także płukania buzi wodą – nabieranie wody z kubeczka, płukanie i wypluwanie. Następnie możecie razem pójść na zakupy i wybrać pastę do zębów. Pamiętaj, że bardzo ważna w paście do zębów dla dziecka jest zawartość fluoru, a dokładnie jego ilość – powinno być go znacznie mniej niż w paście dla dorosłych.
Sprawdzonymi pastami dla dzieci w wieku 2-6 lat są pasty GUM KIDS, zawierające 500ppm fluoru połączonego z izomaltem, o przyjemnym truskawkowym smaku i żelowej konsystencji. Wąskie zakończenie tubki, ułatwia nałożenie odpowiedniej ilości pasty na szczoteczkę.
W nauce mycia ząbków sprawdzą się elementy zabawy. Jeśli mu na to pozwolisz, wzrośnie prawdopodobieństwo, że maluszek szybko się nie zniechęci i mycie zębów będzie traktował jako jeszcze jeden przyjemny element codziennej kąpieli.
Dziecko w wieku szkolnym wie już jak często myje się zęby oraz opanowało prawidłowy chwyt szczoteczki i płukanie buzi. Teraz najważniejsze jest nauczenie go systematyczności w higienie jamy ustnej, która będzie procentowała przez całe życie. Teraz rodzice mogą także wprowadzić nowe akcesoria do higieny jamy ustnej, czyli nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust przeznaczone dla dzieci. Świetny będzie płyn GUM JUNIOR, o truskawkowym smaku, zawierający 226ppm fluoru, bez dodatku alkoholu.
Jest to też dobry moment na rozmowy o prawidłowej diecie oraz profilaktyce próchnicy, językiem przystępnym dla dziecka.
Jeśli małe dziecko denerwuje się przy myciu zębów, sprawdź czy jest to spowodowane miejscem, w którym to robi czy dyskomfortem z powodu źle dobranej szczoteczki lub może smakiem pasty do zębów. Możesz wtedy zaproponować maluchowi zmianę miejsca mycia zębów lub kupić nową, kolorową szczoteczkę, która ponownie zachęci go do mycia ząbków.
Możecie także razem myć żeby strojąc śmieszne miny przed lustrem lub wzajemnie się naśladować. Takie zabawy sprawią, że nauka będzie świetną zabawą, a nie kolejnym obowiązkiem.
Pomysłem na zachętę do mycia zębów może być także samodzielny wybór szczoteczki do zębów z ulubioną postacią albo z sygnałem dźwiękowym lub świetlnym informującym o zakończonym czasie mycia zębów.
Nauka mycia zębów pewnie nie jest prosta, wymaga od rodziców systematyczności, cierpliwości i wielu pomysłów. Wysiłek jednak się opłaci, a wykształcone dobre nawyki zaprocentują w dorosłym życiu zdrowymi i mocnymi zębami oraz ...sporymi oszczędnościami!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.